خبرهای ویژه

» هوانوردی عمومی » پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۱۳:۴۹

 کد خبر: 13337
 88 بازدید
 دیدگاه‌ها برای پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها بسته هستند

پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها

در عرصه صنعت هواپیمایی شما را خواند نوشته ای با عنوان پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها دعوت مینماییم. کمپانی هواپیمایی برگشت ما نیز بخشی از هزینه بلیت را با اسم وجه خسارت به ما برنمی گرداند که این مسئله، باعث وارد آمدن خسارت های فراوانی به ما خواهد شد. به نوشته […]

پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها

در عرصه صنعت هواپیمایی شما را خواند نوشته ای با عنوان پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها دعوت مینماییم.

کمپانی هواپیمایی برگشت ما نیز بخشی از هزینه بلیت را با اسم وجه خسارت به ما برنمی گرداند که این مسئله، باعث وارد آمدن خسارت های فراوانی به ما خواهد شد.

به نوشته خبرگزاریها، رفتار باورنکردنی ایرلاین‌ها در مواجهه با مسافرانی که از ایام قبل، بلیت خود را برای سفر تهیه کرده و با استناد به برنامه، منتظر انجام پرواز خود هستند، صدای همه را درآورده است. مسئله از آن برنامه ریزی شده است که یک کمپانی هواپیمایی در اقدامی باورنکردنی، بلیت فروخته شده یک پرواز به مسافران را کنسل کرده و در رابطه تلفنی به آنها مطرح کرده است که این پرواز، انجام نخواهد شد.

یکی از مسافران با بیان اینکه از کمپانی هواپیمایی زاگرس، بلیت پرواز رشت ـ مشهد برای ساعت ۱۴ روز چهارشنبه ۵ مهرماه به شماره پرواز ۴۱۴۲ و به هزینه نفری ۱۵۰ هزار تومان را تهیه کرده بود، گفت: ناگهان روز یکشنبه ۳ مهرماه، از طرف آژانس هواپیمایی با ما رابطه گرفته و مطرح شد که این پرواز، باطل گردیده است؛ همزمان با اینکه هیچ علتی برای آن مطرح نشده است.

این شهروند گیلانی با اشاره به رزرو هتل و پرواز برگشت از یک کمپانی هواپیمایی دیگر، گفت: به دلیل برنامه ریزی برای انجام این سفر، مجبور به پرداخت نیمی از هزینه رزرو هتل با اسم ضمانت شده‌ایم؛ با اینحال با استناد به باطل ناگهانی این پرواز، اکنون یا باید کل برنامه سفرمان را کنسل کنیم که مطمئنا هتل ذکر شده حاضر به استرداد وجه نیست و کل آن را بابت خسارت از ما برداشت می کند یا اینکه باید با وسیله نقلیه دیگری از قبیل اتوبوس از رشت به مشهد برویم که حدود ۱۴ ساعت به طول خواهد انجامید.

وی می افزاید: کمپانی هواپیمایی برگشت ما نیز بخشی از هزینه بلیت را با اسم وجه خسارت به ما برنمی گرداند که این مسئله، باعث وارد آمدن خسارت های متعدد و فراوانی به ما خواهد شد.

قانون چه بیان میکند؟

آیین نامه حقوق مسافر مصوب فروردین ماه ۱۳۹۴ شورای عالی هواپیمایی در قسمت دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی در فصل دوم (رویه ها) ماده ۲ بند ۳ تبصره ۲ بیان میکند:

۲-۳-۲- اگر ابطال پرواز از شش روز تا ۲۴ ساعت قبل از انجام پرواز باشد، تحت این شرایط کمپانی حمل کننده مجبور به پرداخت کامل وجه بلیت و معرفی یک بلیت شبیه به با ۳۰ درصد تخفیف از جهت مسیر و کلاس پروازی به مسافر می باشد.

از این جهت ایرلاین ذکر شده به گفته این شهروند گیلانی تا این لحظه هنوز وجه بلیت تهیه شده را مسترد نکرده، غیر از لزوم استرداد وجه بلیت ذکور به خریداران آن پرواز تمام و کمال، ملزم به معرفی بلیت پرواز شبیه به از جهت کلاس و مسیر با تخفیف ۳۰ درصدی به مسافران نیز هست که تا این لحظه خبری از اجرای چنین فرآیندی از جانب زاگرس ایر گزارش نشده است.

هواپیمای پرواز کنسل شده کجا رفت؟

با استناد به اینکه زاگرس ایر از لحاظ ناوگان محدودیت هایی و تنها ۱۸ فروند هواپیما در دست دارد، به نظر می رسد در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) و گسترش تقاضای سفرهای هوایی از تهران به مشهد در عصر روز چهارشنبه، زاگرس ایر با باطل پروازهای عده ای شهرستان ها، هواپیماهای این پروازها را به مسیر تهران ـ مشهد اختصاص داده است.

با اسم نمونه، با استناد به مطرح سایت رسمی این تولیدکننده، مسیر تهران ـ مشهد زاگرس ایر در ۴ هفته پیاپی، تنها ۲ پرواز در ساعات ۵ صبح و ۵ و ۴۵ دقیقه صبح در تاریخ های ۲۹، ۲۲، ۱۵ و ۸ شهریور ماه داشته است. در چنین شرایطی ست که که زاگرس ایر با استناد به گسترش تقاضای سفر، برنامه در هفته جاری پروازهای تهران ـ مشهد در روز چهارشتبه ۵ مهرماه را با استناد به مطرح تارنما رسمی این تولیدکننده، به ۶ پرواز در ساعات ۹ و ۱۰ دقیقه، ۹ و ۳۰ دقیقه، ۱۱ و ۲۰ دقیقه، ۱۹ و ۳۰ دقیقه، ۲۲ و ۴۵ دقیقه و ۲۳ و ۵۵ دقیقه گسترش داده است که با این وجود ظرفیت کلیه پروازهای ذکر شده تکمیل است.

به علاوه از طرف دیگر یک پرواز محشر دیگر نیز با استناد به مطرح یکی از تارنما های مشهور فروش بلیت هواپیما از جانب کمپانی زاگرس ایرلاینز در ساعت ۱۶ چهارشنبه ۵ مهر ماه جای گرفته شده که این پرواز نیز ظرفیت آن تکمیل شده است. به نظر می رسد هواپیمایی که برنامه ریزی شده است پرواز محشر ساعت ۱۶ را انجام دهد، همان هواپیمایی است که مقرر شده بود ساعت ۱۴ شهروندان گیلانی را از رشت به مشهد ببرد.

هزینه پروازهای اضافه شده

یقینا دلیل انتقال هواپیماهای پروازهای کنسل شده ممکن در دیگر شهرستان ها به پروازهای تهران ـ مشهد روز چهارشنبه، اختلاف در هزینه فورش بلیت این پروازها است.

به گفته این شهروند گیلانی بلیت پرواز رشت ـ مشهد چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۵۰ هزار تومان به فروش رفته بود؛ با اینحال هزینه بلیت پروازهای اضافه شده به برنامه پروازی روز چهارشنبه تهران ـ مشهد به این شرح است:

۹:۱۰ به مبلغ ۱۹۱ هزار تومان

۱۱:۲۰ به مبلغ ۱۹۴ هزار تومان

پرواز محشر ساعت ۱۶ به مبلغ ۲۳۹ هزار تومان

۲۲:۴۵ به مبلغ ۲۷۴ هزار تومان

۲۳:۵۵ به مبلغ ۲۵۴ هزار تومان

نتیجه قانون آزادسازی هزینه بلیت هواپیما؟

بسیاری از صاحبنظران اعتقاد دارند توجیه این اعمال کمپانی های هواپیمایی از لحظه آزادسازی نرخ بلیت پروازها به معرفی و تقاضا برمی گردد. با وجود این که نفس آزادسازی بلیت هواپیما اقدام ارزشمندی است؛ با اینحال اینکه یک کمپانی با خود حساب و کتاب کند که با باطل یک پرواز و اختصاص هواپیمای آن به پرواز دیگری که حدود ۲ برابر هزینه بلیت آن گران تر است، می تواند سود بیشتری ببرد، استدلال به مارکت معرفی و تقاضا، نمی تواند توجیه مناسبی برای این دست اعمال باشد.

عده ای سوابق زاگرس ایر

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است با استناد به مطرح سازمان هواپیمایی کشوری، کمپانی هواپیمایی زاگرس در ماه قبلی (مرداد ماه) موفق شد با انجام تأخیردار ۶۱ درصد پروازهای خود، مقام در ابتدا تأخیرات پروازی را میان ایرلاین های ایرانی به چنگ آورد.

به علاوه از طرف دیگر با استناد به اینکه پروازهای نجف ـ مشهد این تولیدکننده نیز با چندین بار تأخیرات بیش از ۴ ساعته مواجه شده و مسافران به دفعات از این تولیدکننده شکایت کرده بودند، بازپرس داداستانی مشهد مستقر در فرودگاه شهید هاشمی نژاد در تاریخ ۲۵ مرداد امسال مدیرعامل این تولیدکننده را برای چندین ساعت بازداشت کرد.َ

میتوانید نوشته پشت پرده باطل پرواز از جانب عده ای ایرلاین‌ها را برای دوستان خود ارسال کنید. برای این منظور از ابزارهای سایت استفاده نمایید.

منبع خبر

برای شما نیز جالب است؟
تولید هواپیمایی با دوبرابر سرعت صوت - . | .

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : هوانوردی عمومی
تبلیغات