خبرهای ویژه

» هوانوردی عمومی » مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | .

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ - ۵:۴۴

 کد خبر: 13626
 28 بازدید
 دیدگاه‌ها برای مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | . بسته هستند

مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | .

در عرصه صنعت هواپیمایی شما را به خواندن نوشته ای با عنوان مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | . دعوت مینماییم. به نوشته خبرگزاریهای اقتصادی، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان در برنامه تلویزیونی جهان آرا گفت: تغییر ساختاری در وزارت خارجه صورت گرفته است. تغییر […]

مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | .

در عرصه صنعت هواپیمایی شما را به خواندن نوشته ای با عنوان مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | . دعوت مینماییم.

به نوشته خبرگزاریهای اقتصادی، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان در برنامه تلویزیونی جهان آرا گفت: تغییر ساختاری در وزارت خارجه صورت گرفته است. تغییر در ساختار وزارت امور خارجه برای چابک‌تر شدن امور این وزارتخانه است. وزارت خارجه با ساختار تازه تخصصی‌تر شده و ۸ اداره کل در وزارتخانه بوجود آمده است.

وی ادامه داد: کماکان در بحث برجام ابهاماتی می باشد و باید در این عرصه روشنگری کرد؛ مطمئنا نباید هدف مچ‌گیری باشد.

عراقچی در خصوص برجام و توافق ژنو گفت: اگر بخواهیم توافق ژنو را با توافق وین مقایسه کنیم توافق ژنو خط مشی کلی را معین کرد و در طول مذاکرات درمقایسه با آن به جزئیات پرداختیم. هر دو طرف در ژنو توافق کردند هر یک همان جایی که هستند بایستند.

یکی از خطوط قرمز بسیار پر رنگ ما عدم توقف غنی سازی ایران بود

وی اضافه کرد: یکی از خطوط قرمز بسیار پر رنگ ما عدم توقف غنی سازی ایران بود. در ژنو در خصوص برنامه هسته ای ایران و اعمال اعتماد ساز و رفع تحریم ها توافقاتی کلی شد و برنامه راه رسیدن به برجام شد.

مدیرعامل ستاد پیگیری برجام تصریح کرد: مساله اصلی ما رفع تحریم ها نبود، یکی از خواسته های اصلی ما بود. خواست و شعار اصلی ما در بحران هسته ای این بود که انرژی هسته ای حق مسلم ما است، همه خواسته ما تثبیت حق مسلم ما بود.

تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شده است

عراقچی ادامه داد: تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شده و در برجام این مسئله دقیقا باز شده است.

وی گفت: من باور ندارم که ما برای رفع تحریم ها صرفا وارد مذاکره شدیم، اینکه جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل متحد انرژی هسته ای ما را حق مسلم ما بدانند و احترام بگذارند برای ما کفایت می کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: تحریم های ابتدایی آمریکا از ابتدای انقلاب اسلامی بوده و با ورود به بحث هسته‌ای تحریم های ثانویه هم اضافه شد.

عراقچی اضافه کرد: برجام تمام تحریم های هسته ای چه ابتدایی و چه ثانویه را برداشته است. یک مورد سراغ داشته باشید جایی که مرتبط با هسته ای بوده و هنوز هست بفرمایید. تمام خواسته ما این بود که همزمان با اعمال ایران تحریم ها هم باطل شود. اروپایی ها هم قبول کردند.

وی تصریح کرد: قانون های نشست را دولت آمریکا نمی موفق شد باطل کند، هیات مذاکره کننده آمریکایی به ما گفتند قادر ایم این قانون های را تعلیق کنیم چون اختیاری نداریم.

قانون ویزا نقض فاحش و یا نقض برجام شمرده نمی شود

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: در داخل روی این مساله بحث شد و قرار شد که مدیرعامل جمهور آمریکا آنهایی را که اختیار دارد باطل کند. قانون های دستوری و اجرایی باطل شده است.

برای شما نیز جالب است؟
فرود اضطراری هواپیمای اماراتی در کویت بعد از مرگ خلبان - . | .

عراقچی تصریح کرد: بدین جهت است که اگر آقای ترامپ باطل نکند نقض برجام است چرا که تعهد این مسئله را دارند.

مدیرعامل ستاد پیگیری برجام اظهار کرد: تعهد اصلی آمریکایی ها که باطل مدیرعامل جمهور آمریکا بوده انجام شده است، آنچه که ما با اسم نقض تعهدات آمریکا قبول داریم و به کمیسیون مشترک برجام هم گفته ایم و همه متعهد شدند که هم کاری داشته باشند این است که در دوران ترامپ با شدت بیشتری در پی تخریب محیط برجام هستند و رسم تازه ای است.

ایشان در خصوص قانون ویزا و محدود شدن ورود افرادی به آمریکا به بهانه تهدید تروریستی اضافه کرد: مردم اروپایی و آمریکایی که برای تجارت و یا گردشگری قصد ورود به ایران را داشتند را دچار سخت می کرد و در چارچوب تخریب محیط برجام به حساب می آید با این وجود نقض فاحش و یا نقض برجام شمرده نمی شود.

آمریکایی ها تکالیف خود را با تاخیر انجام می دهند

عراقچی در خصوص شرایط سرمایه گذاری‌های خارجی در ایران گفت: ما در دوسال قبلی موضوعات متفاوتی داشتیم که سرمایه گذاری های خارجی وارد کشور شده است، از وقتی که ترامپ آمده محیط بلا تکلیفی را بوجود آورده که ما مقابله کردیم و به این جلوگیری از تخریب های آمریکایی ادامه خواهیم داد.

معاون سیاسی ادامه داد: آمریکایی ها تکالیف خود را با تاخیر انجام می دهند. اجازه تحویل و فروش هواپیما ها را داریم و حداقل ۱۰ هواپیما را وارد کردیم و موضوعی برای بحث قطعات و خدمات آنها هم نداریم.

برجام معضلات اقتصادی کشور را برداشته است

 

وی تصریح کرد: برجام معضلات اقتصادی کشور را برداشته است. تعهد آمریکا در برجام هم موردی است. تحریم های اضافه ای که توانسته ایم بگیریم بحث هواپیما، فرش و اجازه به شعبات کمپانی های اروپایی است که در امریکا هستند و اینها را اضافه بر سازمان در برجام از طرف مقابل گرفته ایم.

عراقچی گفت: در لحظه اجرا شدن برجام کارهایی را دو طرف باید انجام می دادند، آنها باید تحریم ها را بر می داشتند و مصوبه شورای امینت را علاقه داشت که شد، با این وجود کارهای ما چند ماهی طول کشید. رهبری فرموده بودند تعهدات دو طرف باید متناظر باشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: وقتی کارهای دو طرف انجام شد و با استناد به وعده هایی که بود کارهای قانونی دو طرف پیش رفت. از دی ماه ۹۴ وارد کار اجرایی برجام شدیم.

دولت قبلی و حال حاضر آمریکا بازی در آوردند تا ما از مزایای برجام کامل برخوردار نشویم

وی اضافه کرد: دولت قبلی و حال حاضر آمریکا وارد فضا سازی شدند و بازی در آوردند تا ما از مزایای برجام کامل برخوردار نشویم.

عراقچی تصریح کرد: اراک راکتور آب سنگین بود، که آسانترین راه برای بمب هسته ای است و ماده ابتدایی آن پولوتونیوم را بدست می آورد و مایه نگرانی طرف مقابل بوده است؛ با وجود این که ما بنای تولید بمب نداشتیم. آنها اصرار داشتند که باید اراک را جمع کرد و رهبری فرموده بودند که ماهیت آب سنگین اراک باید حفظ شود.

برای شما نیز جالب است؟
ادامه اختلال در پروازهای بریتیش ایرویز برای سومین روز پشت سر هم

مدیرعامل ستاد پیگیری برجام اظهار کرد: آنها گفتند شما اراک را جمع کنید، ما خودمان برای شما راکتور آب سنگین و یا آب سبک پیشرفته می سازیم و هزینه آن را هم می دهیم با این وجود قبول نکردیم. پیشنهاداتی دادند به ما و دیزاین هایی را معرفی کردند که بالاخره ما نپذیرفتیم.

وی گفت: سازمان انرژی اتمی گفت ما کاری می کنیم که کار درست شود و محققان ایرانی و آمریکایی چندین نشست بحث داشتند که آیا برنامه ایرانی ها برای کاهش پلوتونیوم موثر است یا نه که بالاخره تایید کردند.

قانون ایسا نقض برجام است

عراقچی گفت: در لوزان قبول کردند که با دیزاین مجدد قلب راکتور اراک به فعالیت خود ادامه دهد. آنها گفتند باید قلب راکتور اراک را از بین ببرید، با اینحال صاحبنظران ما گفتند که ما این را برای موزه می خواهیم با این وجود داخل لوله های آن را بتن می ریزیم.

وی ادامه داد: به لحاظ فنی ما ماهیت اصلی آن را با قلب تازه راکتور اراک حفظ کردیم. آنها دستور العمل داشتند و اسم راکتور اراک را در جلسات مذاکرات نمی آوردند.

معاون سیاسی اضافه کرد: اراک را ما بردیم با این وجود جنگ رسانه ای آن را باختیم و در داخل هم حرف ما را باور نکردند، حرف طرف آمریکایی را باور کردند. با تولید کننده قبلی راکتور پیمان داریم که دیزاین های راکتور تازه را ساختند و روی جزئیات و سوخت آن در حال کار هستند و همه اینها با هم کاری چینی ها است.

عراقچی گفت: برگشت پذیری یعنی چی؟ یعنی برنامه ای که آنها بترسند، در حال تولید قلب راکتور هستند و به موقع هم ساخته خواهد شد.

معاون سیاسی تصریح کرد: قانون ایسا نقض برجام است و به کمیسیون مشترک هم این مسئله را بردیم.

عراقچی تصریح کرد: الان مدیرعامل جمهور آمریکا نگاهی که به برجام دارد، عباراتی که گفته خیلی تعجب آور است و گفته توافقی احمقانه است.

وی اضافه کرد: به تعهدات آمریکا چه نهادی باید نظارت کند، آژانس یک نهاد فنی است و بر برنامه هسته ای همه کشورها نظارت دارد. آیا شورای امنیت، دادگاه لاهه؟ هیچ کجا به جز خودمان درمقایسه با شش قدرت جهانی نمی توانیم رجوع کنیم.

عراقچی تصریح کرد: خیلی از موارد نقض اصلاح شده با اینحال به هر حال محیط نامطلوب بوجود آمده به وسیله ترامپ هنوز پا برجاست. ما تا وقتی که از برجام نفع خودمان را می بریم خواهیم ماند. 

وی ادامه داد: امریکایی ها می گویند ایران بعد از برجام قوی تر و با نفوذ تر شده است و در منطقه سیاست تهاجمی پیش گرفته است و هر کاری بخواهد انجام می دهد، مشروعیت دارد، پول های ایران آزاد شده، نفتش فروش می رود و هر روز اقتدارش بیشتر می شود با اینحال خودشان چه بدست آوردند؟ 

برای شما نیز جالب است؟
انجام ۵۹۵ پرواز در فرودگاه کرمانشاه طی آبان ماه / افزایش پروازها - . | .

معاون سیاسی گفت: بیمه کشتیرانی و نفت کش ما دیگر آن شرایط قبل برجام را ندارند. امروز دیگر بیمه‌های بین المللی پشت سر کشتیرانی ما می باشد. هیچ گاه ایران تا به این اندازه مقتدر نبوده‌است.

عراقچی اضافه کرد: لذا اینکه امریکایی ها می گویند باید برجام اصلاح شود، به این دلایل است. چرا که می گویند آقای اوباما شما حداکثر ۱۰ سال ایران را از بمب هسته ای دور نگه داشته اید که ۲ سال آن هم قبلی و این را نتانیاهو به آمریکایی ها گفته است. 

وی اظهار کرد: از دید آمریکا نقاط ضعف برجام، نادیده گرفته شدن بحث موشکی ایران است. 

مدیرعامل ستاد پیگیری برجام گفت: در اینکه تحریم های نفتی را به دلیل برجام قادر نیستند برگردانند حرفی نیست، می خواهند به ایران قوی شده فشار آورند با این وجود برجام دست و پای آنها را بسته‌اند.

عراقچی تصریح کرد: پول فروش نفت ما به کشور باز می گردد و در حساب کشورهای دیگری بلوکه نیست و هیچ قراردادی به روش تهاتری با ما به ازای پول های خود نداریم.

وی با بیان اینکه ایران از اجرای برجام سود خودش را می برد، نفتش را می فروشد و پولش را می گیرد، شرایط بین المللی به سود ما شده‌ است، تصریح کرد: ما خودمان قادر ایم منافع خود از برجام را تشخیص دهیم، چه کسی بهتر از ما می تواند این کار را کند. 

عراقچی اضافه کرد: ما اختیار خود را در برجام در دست خودمان داریم و هیات نظارت بر اجرای برجام این مسولیت را در کشور بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه ما در سه عرصه تحریمی قرار داشتیم، اظهار داشت: در دو عرصه مساله حل شده و بحث بانکی و مالی هنوز باقی مانده که بحث تحریم های ابتدایی آمریکا است و ارتباطی به هسته ای و برجام ندارد و ما اجازه دسترسی به دلار جهانی را نداریم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: دسته دیگر مشکلات اقتصادی ما بحث FATF و پولشویی است که بحث های خود را دارد. 

عراقچی در خصوص نگاه ترامپ درمقایسه با برجام اضافه کرد: ایشان در دوران تبلیغاتی خود گفته بود که برجام را پاره خواهد نمود، یادتان باشد اسفند ۹۳ چهل و هفت سناتور آمریکایی به رهبران ایران نوشتند به مدیرعامل جمهور ما (امریکا) اعتماد نکنید چون می تواند با گردش قلم تمام کارتان را به باد دهد. یک سال و یک ماه است که می خواهد آن امضا را کند با این وجود نتوانسته‌است با این وجود ممکن است در آتی این کار را انجام بدهد.

وی با تأکید بر اینکه ترامپ متوجه شد خروج از برجام هزینه فراوانی دارد، گفت: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تکیه گاه آن است و جامعه جهانی و اروپا هم پشت برجام ایستادند و از جهت دیگر ایران هم تمام تعهداتش را انجام داد. آنها خواستند ایران را به هزینه خودش وادار کند تا از برجام خارج شود. 

معاون سیاسی تصریح کرد: بعد از آن به اروپایی رو انداختند و بعد از آن به نشست رفت که آن هم چیزی شد که دیدید. مواضع اروپایی ها در برجام تا به این لحظه خوب بوده است. اروپایی ها در چهار عرصه تروریسم، حقوق بشر، موشکی و هسته ای با ما سخت داشته و دارند و اینها را نباید با هم خلط کرد.

برای شما نیز جالب است؟
بازگشت هواپیمای مسیر مشهد - تهران به دلیل نقص فنی در موتور - . | .

عراقچی گفت: موضع ما که به دفعات گفته شده اینکه برجام نه قابل مذاکره است و نه اینکه بحث موشکی موضوعی است که در شکل برجام جای گرفته شود. برجام نه مذاکره مجدد می‌شود نه الحاقیه‌ای به آن خواهد شد و نه به مسئله دیگری ربط داده می‌شود. ما در بحث موشکی گفت‌وگو نکرده و نخواهیم کرد. به هیچ وجه راجع به برجام مذاکره مجدد نخواهیم کرد. برجام به هیچ مسئله دیگری چه بحث موشکی چه منطقه‌ای ارتباطی ندارد. اروپایی‌ها این تفکیک را رعایت کرده‌اند.اروپایی ها این موضع ما قبول کردند و امیدواریم بر مواضع خود پای بفشارند.

وی ادامه داد: اروپا و امریکا متحدان راهبردی یکدیگر هستند و با این وجود اختلافاتی هم در ناتو؛ قدس، توافق تانه پاریس و حتی برجام دارند. ما باید بتوانیم منافع دیگران را در راستای منافع خود قرار دهیم و این کار را ما انجام دادیم و آمریکایی ها به انزوا کشیده شدند.

مدیرعامل ستاد پیگیری برجام گفت: آقای ترامپ خیلی تلاش کرد با این وجود نتوانست و منزوی شد، در شورای امنیت موضوعات موشکی و بحث اغتشاشات ایران را مطرح کرد که چندین بار شکست خورد و این یک پیروزی دیپلماسی برای ایران است.

عراقچی با بیان اینکه ما پیش بینی های ضروری را انجام داده ایم، سناریوهای مختلف را دیدیم و فکر کردیم و چه خارج بشوند و چه نشوند می دانیم که چه باید کنیم، اظهار داشت: هزینه های پرداخت شده از طرف ما برگشت پذیر است و اگر آمریکا و آقای ترامپ هزینه ای را جهت خروج از برجام نمی دیدند تا الان از آن خارج شده بودند. شرایط منطقه و جهان پر آشوب است و با از بین رفتن برجام مطمئنا امنیت بهتری در منطقه و عرصه بین المللی ایجاد نخواهد شد.

معاون سیاسی تصریح کرد: ما از ابتدا تا انتهای مذاکرات شروط و خطوط قرمزی بود که مقام معظم رهبری تعیین کردند و شروط نه گانه رهبر معظم انقلاب را مد نظر خود داشته ایم. عده ای از شروط رهبری قبل از اجرای برجام بود و عده ای نیز بعد از اجرای برجام بود که به غیر از یک مورد آن که دلایلی داشته، هشت مورد دیگر اجرایی شده است که قابل بررسی بیشتر است.

عراقچی در انتهای تصریح کرد: ما در نبردی که میان ایران و غرب در مذاکرات هسته ای داشتیم، توانستیم در طرف دیگر غنی سازی صفر بایستیم و باید برجام را از زاویه عزت ملی و اقتدار ایران هم نگاه کنیم.

میتوانید نوشته مذاکره مجدد برجام نخواهیم داشت/در بحث موشکی گفتگو نخواهیم کرد – . | . را برای دوستان خود ارسال کنید. برای این منظور از ابزارهای سایت استفاده نمایید.

منبع خبر


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : هوانوردی عمومی
تبلیغات