خبرهای ویژه

» هوانوردی عمومی » مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۰۷ - ۲۱:۲۴

 کد خبر: 13498
 49 بازدید
 دیدگاه‌ها برای مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج بسته هستند

مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج

در عرصه صنعت هواپیمایی شما را خواند نوشته ای با عنوان مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج دعوت مینماییم. سازمان هواپیمایی باید در مدت اجرا پروازهای اربعین نظارت گسترده‌تری بر خدمات ایرلاینها داشته باشد تا حقوق مسافران به اشتراک تأخیرها از دست نرود. به نوشته خبرگزاریها، با شروع سفرهای هوایی اربعین در فاصله کمتر از ۱۰ […]

مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج

در عرصه صنعت هواپیمایی شما را خواند نوشته ای با عنوان مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج دعوت مینماییم.

سازمان هواپیمایی باید در مدت اجرا پروازهای اربعین نظارت گسترده‌تری بر خدمات ایرلاینها داشته باشد تا حقوق مسافران به اشتراک تأخیرها از دست نرود.

به نوشته خبرگزاریها، با شروع سفرهای هوایی اربعین در فاصله کمتر از ۱۰ روز مانده به اجرا مراسم اربعین اباعبدالله الحسین (ع)، کمپانی های هواپیمایی حجم سفرهای خود را به فرودگاه های نجف و بغداد گسترش داده اند. به شکلی که می توان مأموریت فرودگاه امام خمینی (ره) در این مقطع زمانی از سفرهای هوایی عتبات عالیات را با سفرهای حج مقایسه کرد. با این اختلاف که دوره زمانی پروازهای اربعین کوتاه و کمتر از دو هفته بوده با این وجود در حج بیش از ۲ ماه به طول خواهد انجامید.

از همین رو مدیریت پروازهای اربعین به دلیل فشرده بودن و به علاوه از طرف دیگر متعدد بودن کمپانی های هواپیمایی مجری این پروازها سخت تر و سنگین تر است. همزمان با اینکه در پروازهای حج مدیران فرودگاه امام خمینی (ره) با یک کمپانی هواپیمایی ایرانی و یک ایرلاین سعودی در ارتباطند که هواپیمایی سعودی تنها در پروازهای برگشت و به میزان اندک سهم داشت؛ درنتیجه در خصوص تأخیرات پروازهای ایران ایر به جده و مدینه مدیران فرودگاه امام خمینی (ره) راحت تر می توانستند هماهنگی های اعزام زائران به هتل فرودگاه امام خمینی (ره) را انجام دهند.

ولی باید گفت در دوره پروازهای اربعین به دلیل گسترش فراوان پروازهای نجف و بغداد که امکان دارد عده ای ایرلاین ها به دلیل محدودیت در ناوگان از دیگر پروازهای خود کاسته و به پروازهای اربعین بیفزایند، امکان مدیریت تأخیرها مخصوصا به دلیل نقص فنی هواپیماهای فرسوده ایرانی سنگین تر است چراکه در دوره پروازهای حج علی رغم آنکه تنها سه پرواز در هر ۲۴ ساعت جای گرفته شده بود، به گفته سرپرست فرودگاه امام خمینی (ره) با کمبود اتاق در هتل این فرودگاه مواجه شده بودند چه رسد به پروازهای اربعین که گفته می شود امکان دارد تا ۱۰ پرواز در ۲۴ ساعت برسد و با استناد به محدودیت های فرودگاه نجف که مشکلاتی را برای کمپانی های هواپیمایی ایرانی ایجاد می کند، احتمال گسترش تأخیرات بیش از ۴ ساعته در این پروازها گسترش پیدا خواهد کرد که پذیرایی از مسافران و یا اعزام آنها به هتل که به هماهنگی های متعددی با ایرلاین مربوطه و وصل کردن آنها به هتل فرودگاه امام خمینی (ره) نیاز دارد تا زائران اربعین با استناد به دستورالعمل حقوق مسافر در قسمت تأخیرات پروازهای خارجی، از معطلی طولانی در سالن ترانزیت فرودگاه آسیب نبینند.

برای شما نیز جالب است؟
گسترش هزینه بلیت پرواز کرمانشاه راتکذیب می‌کنم

روز قبلی در جریان پرواز ۳۴۲۱ ایران ایر به نجف که تأخیری ۱۲ ساعته برای مسافران ایجاد شد، نهایتا با حضور مدیرعامل هما در فرودگاه و تأکید بر تسریع در برطرف کردن نقص فنی هواپیما و به علاوه از طرف دیگر انتقال زائران به هتل و پذیرایی از آنها، این پرواز در ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه به جای ۸ و ۳۰ دقیقه روز جمعه انجام شد.

کارشناس صنعت هوانوردی: هواپیماهای جانشین پروازهای اربعین تکمیل باشند

رسول رستگاری، کارشناس صنعت هوانوردی در خصوص مدیریت پروازهای اربعین اظهار داشت: دوره زمانی پروازهای اربعین به دلیل فشرده بودن و به علاوه از طرف دیگر متعدد بودن ایرلاین های مجری این پروازها را ممکن است بتوان با مدیریت پروازهای تعطیلات نوروز مقایسه کرد با این اختلاف که در تعطیلات نوروز مقاصد سفرهای گردشگران متعدد بوده و به علاوه از طرف دیگر به دلیل گران تر بودن و دارای اختلاف بودن فرهنگ مسافران سفرهای تفریحی خارجی با زائران اربعین، نوع مدیریت نیز باید دارای اختلاف باشد.

کارشناس صنعت هوانوردی تصریح کرد: در پروازهای مناسبتی از قبیل حج و اربعین به دلیل آنکه زائران به انجام سفرهای زیارتی می روند، باید احترامات بیشتری متوجه زائران باشد مخصوصا که در پروازهای عتبات عالیات سال هاست مشکلات تأخیرات به دلیل عده ای مشکلات در فرودگاه نجف، برطرف نشده و احتمال اجتماع زائران در داخل ترمینال شماره یک فرودگاه امام خمینی (ره) نیز می باشد.

وی با اشاره به احتمال باطل عده ای پروازهای اربعین به دلیل مشکلاتی که فرودگاه نجف برای ایرلاین های ایرانی ایجاد می کند، گفت: سال قبلی پروازهای اربعین با تأخیرات متعددی روبه رو شد که متأسفانه به دلیل اشکالاتی در نحوه مدیریت و به علاوه از طرف دیگر مشکلات متعدد ایرلاین ها، به اجتماع زائران در ترمینال اصلی منجر شد در برگشت از عتبات عالیات نیز این مشکلات بیشتر بود و حتی عده ای زائرانی که بلیت داشتند، به دلیل مدیریت ضعیف فرودگاه نجف، ساعت ها در ترمینال مسافری معطل شدند که این امیدواری می باشد این مسئله در دوره مدیریتی تازه فرودگاه امام خمینی (ره) کمتر شود.

برای شما نیز جالب است؟
بوئینگ تحویل سومین جت٧٣٧ مکس را به تاخیر انداخت

این کارشناس عرصه هوانوردی با اشاره به ورود مدیرعامل هما به تأخیر ۱۲ ساعته روز قبلی پرواز نجف تأکید کرد: با اینکه این رفتار در نوع خود در سال های واپسین نمونه شبیه به نداشته و اقدام پسندیده ای شمرده می شود، با اینحال آیا ضروری است برای هر تأخیری مدیرعامل ایرلاین ها ورود کرده و از تعمیرکاران و نگهداران هواپیما بخواهند به اقدام خود سرعت ببخشند؟ این مسئله می بایست از روش سیستمی و در روش معمول سازمانی حل شود.

به گفته سازگاری، در صورتی که ایرلاین ها برنامه منظمی برای جایگزینی هواپیماهای حاوی گواهی تأیید فنی با هواپیماهای با نقص فنی داشته و به علاوه از طرف دیگر امکان تأخیرات را به زائران اطلاع رسانی کنند، احتمال تجمع مسافران در ترمینال شماره یک فرودگاه امام خمینی (ره) کاهش پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در دوره پروازهای حج، مدیران فرودگاه امام خمینی (ره) در اقدامی ارزنده، مسیر حجاج از دیگر مسافران را جدا کرده بودند تا احترام حجاج نگه داشته شود به نظر می رسد می شد با استناد به نزدیکی لحظه اتمام حج با انجام پروازهای اربعین، فرودگاه امام خمینی (ره) این مسیر ویژه را برا زائران و مسافران عتبات عالیات حفظ می کرد تا دردسرهای کمتری برای زائران ایجاد شود.

کارشناس صنعت هوانوردی با تأکید بر لزوم رعایت حقوق مسافران اربعین در طول دو هفته اجرا فشرده سفرهای هوایی عتبات عالیات، گفت: خوب است ابزار نظارتی عرصه هوانوردی (سازمان هواپیمایی کشوری) در این مدت زمانی ویژه، نظارت های بیشتری بر رعایت حقوق مسافران در فرودگاه های پرسفر به نجف و بغداد مخصوصا فرودگاه های مشهد و امام خمینی (ره) داشته باشد تا حقوق مسافران از دست نرود.

برای شما نیز جالب است؟
برخورد خودرو به هواپیما بازهم در فرودگاه اهواز تکرار شد - . | .

میتوانید نوشته مدیریت پروازهای اربعین سخت‌تراز پروازحج را برای دوستان خود ارسال کنید. برای این منظور از ابزارهای سایت استفاده نمایید.

منبع خبر


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : هوانوردی عمومی
تبلیغات