خبرهای ویژه

» علم و پژوهش هوانوردی » تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۹ - ۱۷:۴۹

 کد خبر: 13014
 108 بازدید
 دیدگاه‌ها برای تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر بسته هستند

تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر

نوشته علمی تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر در دسته مطالب علمی پژوهشی مرتبط با صنعت هوانوردی قرار میگیرد. پیشتر این نوشته را بخوانید. فائو در گزارش تازه خود بر انباشت کربن در خاک با اسم یکی از گزینه‌های جلوگیری از دی‌اکسیدکربن ساخته شده به […]

تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر

نوشته علمی تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر در دسته مطالب علمی پژوهشی مرتبط با صنعت هوانوردی قرار میگیرد. پیشتر این نوشته را بخوانید.

فائو در گزارش تازه خود بر انباشت کربن در خاک با اسم یکی از گزینه‌های جلوگیری از دی‌اکسیدکربن ساخته شده به وسیله هواپیماها در اتمسفر و کاهش گازهای گلخانه‌ای تأکید کرد.

به نوشته ایانا از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، با استناد به برآوردهای این سازمان، صنعت هوانوردی بین‌المللی و داخلی در کل دو درصد از دی‌اکسیدکربن (با منشاء انسانی) در جهان را تولید می‌کند.

حتی به توجه به پیشرفت‌های فنی و عملیاتی که به وسیله سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی برنامه‌ریزی شده‌ است، هنوز هم ۵۲۳ مگاتن از دی‌اکسید کربنی که به وسیله هواپیماها تولید می‌شود باید کم شود تا اهداف از قبل تعیین شده محقق شوند.

در خبری که فائو چندی قبل پخش کرده است (اینجا) ترسیب خاکی کربن با اسم یکی از گزینه‌های تعدیل دی‌اکسید کربن هواپیماها به وسیله یک مکانیسم بازارمحور در “برنامه تعدیل و کاهش کربن برای هوانوردی بین‌المللی” توصیه شده است. ترسیب کربن یعنی تخلیه کربن هوا و ذخیره بلندمدت آن در خاک و گیاهان تا از میزان این گاز گلخانه‌ای و تأثیر آن در گرمایش زمین کاسته شود.

مقدار سالانه کربنی که به وسیله صنعت هوانوردی در اتمسفر رها می‌شود برابر با ۰,۰۳ درصد کل کربن ذخیره شده در خاک است. خاک بزرگترین انبار کربن در زمین به‌شمار می‌آید. تخمین زده می‌شود که در یک متر بالایی پوسته زمین تقریبا یک میلیون و ۴۱۷ هزار مگاتن کربن ذخیره شده است – بیش از کل کربن موجود در اتمسفر (۸۴۰ هزار مگاتن) و گیاهان (۴۵۰ هزار الی ۶۵۰ هزار مگاتن). تخمین‌ها نشان می‌دهند که در سه متر بالایی پوسته زمین مقدار بیشتری کربن یعنی دو میلیون و ۳۴۴ هزار مگاتن انباشته شده است.

خاک رابطه مستقیمی با تفاوت ترکیب اتمسفر، اقلیم و زمین دارد. ظرفیت بشر برای پیش‌بینی و اصلاح پیامدهای تفاوت جهانی تا حدودی منوط به درک بهتر توزیع و کنترل کربن ارگانیک خاک است.

بکارگیری برنامه‌های موفق برای حفظ ذخایر کربن ارگانیک در خاک و جلوگیری از رها شدن آنها و نیز ترسیب بیشتر کربن در خاک مساله ناشی از دی‌اکسیدکربن هواپیماها را حل خواهد نمود. گسترش محتوای کربن خاک‌ها نه تنها از رهاسازی آن جلوگیری می‌کند، حتی می‌تواند مقدار بیشتری از کربن اتمسفر را ذخیره کرده و به گسترش امنیت غذایی و تغذیه، کاهش فقر و مقاوم‌سازی در مقابل اتفاقات ناگهانی و تفاوت اقلیمی یاری رساند.

در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود، برنامه‌های موفق فائو به مانند تدوین و اجرای سیستم کوئسونگوال (Quesungual) در هندوراس می‌تواند ذخایر کربن خاک را گسترش و انباشت فزاینده گازهای گلخانه‌ای را در اتمسفر کاهش دهد و در همین حین امنیت غذایی و مقاومت در مقابل تفاوت اقلیمی را نیز پیشرفت بخشد./

در نظر داشته باشید که در بیشتر مواقع میتوانید با ابزارهای سایت پی جی ایر اخبار و مطالب سایت از نمونه خبر تأکید فائو بر بهره برداری از خاک به نوعی گزینه‌ای برای کاهش دی‌اکسیدکربن هواپیماها در اتمسفر برای دوستانتان ارسال کنید.
برای این منظور ابزارهایی در پایین جای گرفته شده است.
پی چی ایر | اخبار هوانوردی

منبع خبر

برای شما نیز جالب است؟
دیزاین نرم افزار کرایه هواپیما در فرانسه

برچسب ها :
دسته بندی : علم و پژوهش هوانوردی
تبلیغات