خبرهای ویژه

» اخبار هوانوردی خارجی » آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ - ۱:۱۷

 کد خبر: 12864
 133 بازدید
 دیدگاه‌ها برای آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت بسته هستند

آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت

خبری داریم مبنی بر آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت که امیدواریم مورد استقبال علاقه مندان به موضوعات هوانوردی قرار گیرد. همه ما بادیدن موتور جت متوجه خطوط مارپیچ و گردابی مانند روی توربین ورودی شده ایم با این وجود اغلب هدف از ایجاد این برنامه روی اکثر موتور های جت را […]

آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت

خبری داریم مبنی بر آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت که امیدواریم مورد استقبال علاقه مندان به موضوعات هوانوردی قرار گیرد.

همه ما بادیدن موتور جت متوجه خطوط مارپیچ و گردابی مانند روی توربین ورودی شده ایم با این وجود اغلب هدف از ایجاد این برنامه روی اکثر موتور های جت را که به شکل های گوناگونی می باشند نمی دانیم.

برای این برنامه های مارپیچی در صنعت هوانوردی اسم رسمی مقرر کرده نشده و معمولا با اسم spinner spirals شناخته میشوند.دیزاین این خطوط به جنگ جهانی دوم برمیگردد که روی چند هواپیما اجرا شده بود.

با شرایطی که میدانیم نزدیک شدن به موتور جت در حال کار بسیار خطرناکی است و میتواند فاجعه آفرین باشد؛به دلیل آنکه در رمپ یک فرودگاه هواپیماهای فراوانی نزدیکی هم پارک شده اند و صدای بسیار فراوانی حاصل از کارکرد موتور های جت به گوش میرسد فهمیدن اینکه موتور های کدام هواپیما در حال کار است امری سخت است خصوصا در شب،پس اولین هدف از ایجاد این برنامه ها بر روی موتور ایمنی برای پرسنل زمینی میباشد.

به علاوه از طرف دیگر بسیاری بر این نظر هستند که این خطوط دلیل ترس پرندگان و دور شدن آن ها از موتور هواپیما میشود.مطالعاتی که بر روی این برنامه صورت گرفته هیچ کدام به نتیجه ای مبنی بر ترس پرندگان از این برنامه ها نرسیده اند با اینحال در سال ۱۹۸۹ یک ایرلاین ژاپنی برنامه wobbly ball را بر روی چندی از موتور های خود دیزاین کرد و تاثیر آن برخورد کمتر پرندگان به موتور هواپیما بود که در قدم بعد این ایرلاین بر روی تمام هواپیما های خود این برنامه را پیاده کرد.

برای شما نیز جالب است؟
هواپیمای مافوق صوت با تحمل دمای ۳ هزار درجه سانتیگراد

با اینحال در چنین موقعیتی هنوز برخی از کمپانی های تولید کننده ی موتور جت به این برنامه اعتقادی نداشته و از آن استفاده نمی کنند.

به علاوه از طرف دیگر ممکن است دوست داشته باشید که بدانید این خطوط گردابی برنامه های متفاوتی دارند و هر ایرلاین معمولا برنامه خودش را دارد.مثلا برنامه تایفون در دست خطوط هوایی فیلیپین می باشد.

تهیه و ترجمه:رضا شیرازی

پی جی ایر امیدوار است خبر آشنایی با خطوط گردابی روی فن ورودی موتور جت مورد بهره برداری شما قرار گرفته است.
به علاوه از طرف دیگر میتوانید دوستان خود را از روش ابزارهای در معرض سایت پی جی ایر با خبر کنید.

منبع خبر


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار هوانوردی خارجی
تبلیغات